Na czym polegają tłumaczenia konsekutywne?


Tłumaczenia konsekutywne to rodzaj tłumaczenia ustnego, który wymaga od tłumacza nie tylko doskonałego zrozumienia obu języków rozmówców, ale też skupienia, dobrej pamięci i doskonałego doświadczenia zawodowego. Proces tłumaczenia konsekutywnego umożliwia dokładne tłumaczenie spotkania, szkoleń czy negocjacji, gdzie rozmówcy nie władają tak biegle językiem obcym i potrzebują pomocy tłumacza w porozumieniu się. W tym rodzaju tłumaczenia przekład tłumacza następuje po zakończeniu wypowiedzi mówcy w języku źródłowym.  Profesjonalny tłumacz w tym czasie aktywnie słucha, równocześnie sporządzając notatki przy użyciu własnego, indywidualnie opracowanego systemu notowania. Po wypowiedzi rozmówcy następuje przerwa, aby tłumacz mógł przetłumaczyć wcześniej zarejestrowane informacje w pożądanym języku.

Podczas słuchania mówcy, tłumacz ma krótki czas na zastanowienie się nad treścią i odpowiednie ułożenie myśli przed przekazaniem komunikatu. W praktyce oznacza to, że tłumacz konsekutywny potrzebuje zbliżonego do mówcy czasu na dokonanie przekładu oraz, że tłumaczenia konsekutywne z reguły są dłuższe niż tłumaczenie symultaniczne, które zawsze następuję po wypowiedzi, a nie w czasie rzeczywistym. Z tego względu zlecenia tłumaczeń konsekutywnych dotyczą głównie krótszych wydarzeń czy spotkań biznesowych, gdzie konieczne jest precyzyjne przedstawienie skomplikowanych kwestii językowych, a czas nie odgrywa kluczowej roli.

 

Kiedy warto skorzystać z usług tłumaczenia konsekutywnego?


Usługi tłumaczenia konsekutywnego świadczone przez biuro tłumaczeń Verte są dedykowane zarówno klientom biznesowym, jak i indywidualnym, w zależności od charakterystyki danego wydarzenia i jego formy (czy to osobiście, czy za pośrednictwem rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji). To profesjonalne podejście do tłumaczenia, charakteryzujące się najwyższą skutecznością w sytuacjach kameralnych spotkań lub rozmów indywidualnych o zaawansowanym poziomie merytorycznym. Kiedy zatem zaleca się skorzystanie z usług tłumaczenia konsekutywnego? Przede wszystkim ten rodzaj tłumaczenia znajduje zastosowanie w takich formach spotkań jak:

Skontaktuj się z Nami
 

Jakie kompetencje musi posiadać tłumacz konsekutywny?


Kompetencje, którymi powinien cechować się tłumacz konsekutywny, obejmują różnorodny zakres umiejętności, zarówno językowych, jak i interpersonalnych. Tłumacz konsekutywny z reguły zajmujący miejsce stojące lub siedzące obok mówcy, aktywnie słucha przemówienia, skrupulatnie notując istotne elementy, aby precyzyjnie tłumaczyć jego treść w miarę postępu wypowiedzi. Dlatego w tłumaczeniu konsekutywnym niezbędne jest posiadanie nie tylko wiedzy w zakresie tematu danego spotkania, lecz także biegłych umiejętności związanych z przekładem i opanowaniem stresu.

Specjalizacja wymaga dogłębnej znajomości gramatyki, słownictwa często technicznego czy prawnego obu języków. Tłumaczenie konsekutywne obejmuje zazwyczaj obszary tematyczne zawierające liczne specjalistyczne terminy oraz informacje z zakresu techniki, prawa, medycyny czy polityki, wykraczające poza sferę życia codziennego. W takich przypadkach kluczowe jest zapewnienie kompleksowej usługi tłumaczeniowej, opartej na szerokiej wiedzy i doświadczeniu tłumacza. Kompetencje niezbędne dla tłumacza konsekutywnego obejmują różnorodne aspekty, zarówno te związane z umiejętnościami językowymi, jak i interpersonalnymi.

Wśród umiejętności językowych kluczowe są:

W kontekście umiejętności interpersonalnych istotne są:

Tłumacz konsekutywny to profesjonalista posiadający kompleksowy zestaw umiejętności, zdolny nie tylko do precyzyjnego tłumaczenia, ale także do szybkiego przyswajania i analizy informacji. Jako biuro tłumaczeń w każdym przypadku stawiamy na wysoką jakość naszych usług, dlatego współpracujemy z doświadczonymi tłumaczami konsekutywnymi, którzy nie tylko posiadają wysokiej jakości umiejętności lingwistyczne, ale także potrafią skutecznie przekazywać treści w sposób zrozumiały i adekwatny do kontekstu.

 

Zamów tłumaczenia konsekutywne w biurze tłumaczeń Verte


Nasze biuro tłumaczeń VERTE z siedzibą w Rzeszowie oferuje naszym klientom wysokiej jakości rozwiązania w dziedzinie tłumaczeń ustnych. Nasz doświadczony zespół jest gotowy sprostać nawet najbardziej wymagającym sytuacjom, zapewniając płynność komunikacji i pełne zrozumienie treści. Uważamy, że nasza oferta tłumaczeń konsekutywnych to nie tylko usługa, lecz również inwestycja w udaną komunikację między partnerami biznesowymi, klientami czy uczestnikami wszelkich wydarzeń.

Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego zlecenia jesteśmy w stanie dostosować się do specyfiki sytuacji i zagwarantować najwyższą jakość tłumaczeń. Jeśli poszukują Państwo rzetelnych, profesjonalnych i terminowych tłumaczeń konsekutywnych, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Jesteśmy dumni, że możemy być Państwa partnerem w eliminowaniu barier językowych i wspieraniu efektywnej komunikacji na różnych płaszczyznach działalności.

Naszą usługą wsparliśmy m.in.:

i wiele, wiele innych firm i osób.

Zapraszamy do złożenia zlecenia i rozpoczęcia skutecznej współpracy z naszym biurem tłumaczeń Verte.

 

Złożenie zlecenia